Wpływ e-papierosów na leczenie astmy

Wpływ e-papierosów na leczenie astmyOceń:

Pytanie nadesłane do redakcji

Astma kaszlowa, Fostex i e-papierosy. W poniedziałek alergolog zdiagnozował u mnie astmę kaszlową. Męczyłem się z tym od maja, ale dopiero wczoraj udało mi się trafić do alergologa, który od razu zdiagnozował astmę. Przepisał mi Fostex 2 razy dziennie, Milukante, Avamyss i Rupafin. Problem w tym, że gdy usłyszałem od lekarza, że mam astmę zapomniałem wspomnieć o tym, że rzucam palenie za pomocą e-papierosów. Staram się ograniczać jak najbardziej, ale nie dam rady rzucić z dnia na dzień. Dlatego chciałbym dowiedzieć się, czy można stosować te leki i jednocześnie używać e-papierosów?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Astma jest chorobą zapalną, w której dochodzi do skurczu oskrzeli pod wpływem różnych czynników, głównie alergenów, ale także pyłów, gazów, zanieczyszczeń środowiskowych i innych. Wynika z tego, że czynnikiem podrażniającym i doprowadzającym do skurczu oskrzeli czy podrażniającym receptory kaszlu może być także dym tytoniowy czy para wodna powstała z e-papierosa. Musi się Pan liczyć ze skurczem oskrzeli spowodowanym samą rozgrzaną parą wodną, śladowymi ilościami formaldehydu czy acetaldehydu akroleiny wytwarzanego podczas procesu spalania glikolu propylenowego. Jak słusznie się Pan domyślił nie służy to Pana chorobie i fajnie byłoby pozbyć się tego nałogu, aby zachować zdrowie.

Oczywiście uzależnienie od tytoniu jest silnym uzależnieniem wymagającym wyrzeczeń i często wymagającym farmakoterapii (leczenia uzależnienia) i domyślam się, że nie jest Panu łatwo. Dotychczas prowadzone badania e-papierosów nie są zbyt dokładne, zwłaszcza z powodu braku standaryzacji liquidów, ale jednak sugerują, że ich szkodliwość (krótkoterminowa, bo trudno jeszcze mówić o skutkach odległych, ponieważ zbyt krótko są one na rynku) jest mniejsza niż szkodliwość dymu tytoniowego.

Reasumując: trzeba się liczyć ze szkodliwym wpływem na astmę pary wodnej powstałej z wypalanych e-papierosów, jednak, biorąc pod uwagę, że jest on najprawdopodobniej mniejszy niż wpływ dymu tytoniowego, może Pan tą drogą przeprowadzić rzucenie palenia, ale warto to zrobić szybko, sprawnie, z użyciem jak najmniejszej ilości liquidów i spróbować się pozbyć nałogu palenia w każdej formie raz na zawsze, co na pewno nie pozostanie bez korzystnego wpływu na Pańską chorobę.

Piśmiennictwo:

Eksperci: e-papierosy mniej szkodliwe od tradycyjnych, ale też mogą uzależniać rozmowa z prof. A. Sobczakiem. Newseria Biznes 2013 www.biznes.newseria.pl
E-papierosy: naukowcy sprawdzają, co wdychają palacze. Rynek Zdrowia 13. 03. 2013
Data utworzenia: 12.11.2014
Udostępnij:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • kuba
   2016-09-16 12:56
   Mam pytanie jaki mam wpływ e-papieros na astmę oskrzelową? I czy można zażywać?odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
  Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
 • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
  Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies