18 kwietnia 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: portal lekarzy i pacjentów
medycyna praktyczna dla pacjentów

Poród i karmienie piersią a astma

Poleć:
Udostępnij:
Poród i karmienie piersią a astma

Poród

Poród jest jest na pewno stresującym wydarzeniem dla młodych rodziców. Natomiast każda przyszła mama powinna, zgłaszając się do szpitala, poinformować lekarza prowadzącego, że choruje na astmę. To bardzo ważne.

Jeżeli poród odbędzie się drogą cięcia cesarskiego, należy poinformować o swojej astmie również anestezjologa, który będzie prowadził znieczulenie. Jeżeli w ostatnim czasie przyjmowałaś steroidy doustne (np. Encorton, Encortolon, Metypred), powiedz o tym lekarzowi. Udając się do szpitala zabierz ze sobą całą dokumentacje medyczną. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą stosowanych leków.

Karmienie piersią

Astma ani leczenie stosowane w astmie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. U chorych na astmę, podobnie jak i u kobiet bez tej choroby, karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia małego dziecka. Wykazano, że karmienie piersią, w porównaniu z karmieniem niektórymi rodzajami pokarmów sztucznych, może zmniejszać ryzyko uczulenia u dziecka. Karmienie dziecka w pierwszym okresie jego życia wyłącznie piersią może ponadto zmniejszać ryzyko rozwoju astmy.

Poleć:
Udostępnij:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
    Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
  • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
    Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Gdzie się leczyć

Lekarz specjalista
Pulmonolog
Szukaj
Szpitale, przychodnie, gabinety
Pulmonologia
Szukaj

Zadaj pytanie ekspertowi: