24 listopada 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Astma - Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom
medycyna praktyczna dla pacjentów

Poród i karmienie piersią a astma

Poród i karmienie piersią a astma

Poród

Poród jest jest na pewno stresującym wydarzeniem dla młodych rodziców. Natomiast każda przyszła mama powinna, zgłaszając się do szpitala, poinformować lekarza prowadzącego, że choruje na astmę. To bardzo ważne.

Jeżeli poród odbędzie się drogą cięcia cesarskiego, należy poinformować o swojej astmie również anestezjologa, który będzie prowadził znieczulenie. Jeżeli w ostatnim czasie przyjmowałaś steroidy doustne (np. Encorton, Encortolon, Metypred), powiedz o tym lekarzowi. Udając się do szpitala zabierz ze sobą całą dokumentacje medyczną. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą stosowanych leków.

Karmienie piersią

Astma ani leczenie stosowane w astmie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. U chorych na astmę, podobnie jak i u kobiet bez tej choroby, karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia małego dziecka. Wykazano, że karmienie piersią, w porównaniu z karmieniem niektórymi rodzajami pokarmów sztucznych, może zmniejszać ryzyko uczulenia u dziecka. Karmienie dziecka w pierwszym okresie jego życia wyłącznie piersią może ponadto zmniejszać ryzyko rozwoju astmy.

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Wpływ e-papierosów na leczenie astmy
    Rzucam palenie. Czy można stosować leki na astmę i jednocześnie używać e-papierosów?
  • Objawy „zespołu chorego budynku”
    Mam astmę. Lekarz alergolog po wykonaniu testów alergicznych skórnych nie wykrył alergii. Otrzymuję leki. Wszystko jest dobrze w domu. Gdy przyjdę do pracy, męczy mnie duszący kaszel i odchrząkiwanie.

Gdzie się leczyć

Lekarz specjalista
Pulmonolog
Szukaj
Szpitale, przychodnie, gabinety
Pulmonologia
Szukaj

Zadaj pytanie ekspertowi: