Astma - co warto wiedzieć

 • Astma

  Astma

  Astma jest chorobą dotykającą oskrzela. W porównaniu do osób zdrowych, oskrzela u chorych na astmę kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno.

 • Kto choruje na astmę?

  Kto choruje na astmę?

  Astma nie wybiera. Chorują ludzie niezależnie od wieku, rasy i płci. Na całym świecie na astmę choruje około 300 milionów ludzi! Naukowcy oceniają, że w Polsce na astmę cierpi prawie 2 miliony osób, czyli około 5% populacji.

 • Astma: co to znaczy?

  Astma: co to znaczy?

  Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych - wyjaśniamy definicję choroby.

 • Objawy astmy

  Objawy astmy

  Typowe dla astmy jest występowanie napadów duszności i kaszlu w nocy i nad ranem. Pomiędzy napadami większość chorych nie odczuwa żadnych objawów.

 • Proces zapalny w oskrzelach

  Proces zapalny w oskrzelach

  Proces zapalny to reakcja organizmu na czynniki potencjalnie dlań szkodliwe. Na przykład: po wniknięciu bakterii do płuc, komórki układu odpornościowego rozpoznają „wroga” i usiłują go zniszczyć.

 • Co się dzieje w oskrzelach podczas napadu astmy?

  Co się dzieje w oskrzelach podczas napadu astmy?

  Przyczyną astmy jest toczący się w oskrzelach proces zapalny. Nawet w okresie wolnym od objawów w błonie śluzowej znajdują się liczne komórki zapalne, m.in. eozynofile i limfocyty

 • Trochę historii – jak leczono astmę?

  Trochę historii – jak leczono astmę?

  Astma jest chorobą znaną od czasów starożytnych. Jedne z najstarszych opisów choroby znajdują się m.in. w tak zwanym papirusie Ebersa (ok. 1500 r.p.n.e.) oraz w pismach Hipokratesa (ok. 400 r.p.n.e.)

 • Astma trudna

  Astma trudna

  Astmę trudną rozpoznaje się w przypadku, gdy pomimo intensywnego leczenia (czyli stosowania co najmniej 2 leków kontrolujących chorobę oraz leków doraźnych) nie udaje się opanować objawów choroby.

 • Astma aspirynowa

  Astma aspirynowa

  Astma aspirynowa jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (oznaczane często skrótem NLPZ).

 • Astma i sport

  Astma i sport

  Astma nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych ani uprawiania sportu. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu chorych na astmę unika ćwiczeń fizycznych.

 • Astma u palaczy

  Astma u palaczy

  Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Nabłonek wyścielający oskrzela chorych jest często uszkodzony i  odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli.

 • Zwierzęta domowe

  Zwierzęta domowe

  Chorzy na astmę często się zastanawiają, czy mogą hodować w domu zwierzęta. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta, gdyż ryzyko, że pupil będzie źle wpływał na nasze zdrowie, zależy od dwóch czynników: gatunku zwierzęcia oraz ewentualnego uczulenia na alergeny.

 • Astma zawodowa

  Astma zawodowa

  U większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby, dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i  nauki.

 • Uczulenie? Alergia? Co to znaczy?

  Uczulenie? Alergia? Co to znaczy?

  Z codziennego doświadczenia wiemy, że osoba uczulona reaguje w sposób patologiczny na substancje, które nie są szkodliwe i nie powodują żadnych objawów u osób nieuczulonych.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Aktualności

 • Otyłość częstsza wśród dzieci chorych na astmę
  Dzieci cierpiące na astmę są o 51% bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy – wykazało badanie, które publikuje pismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.
 • Krakowscy naukowcy wynaleźli inteligentny inhalator dla astmatyków
  Krakowscy naukowcy opracowali inteligentny inhalator. Dzięki połączeniu urządzenia z aplikacją mobilną astmatycy łatwiej przewidzą ataki i im zapobiegną. W styczniu urządzenie będzie testowane na grupie 40 pacjentów. Do sprzedaży trafi najwcześniej na wiosnę.
 • Joga może przynieść korzyści zdrowotne u chorych na astmę
  Wyniki nowego przeglądu systematycznego Cochrane, opublikowanego w Cochrane Library wskazują, że joga może korzystnie wpływać na nasilenie objawów i jakość życia u chorych na astmę, ale wpływ jogi na czynność płuc i zużycie leków przeciwastmatycznych jest nadal niepewny.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Jak przyjmować leki na astmę

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies