Tomografia komputerowa klatki piersiowej (TK)

Tomografia komputerowa klatki piersiowej (TK)Oceń:
dr med. Filip Mejza

Tomografia komputerowa (TK, KT, CT) klatki piersiowej jest ważnym i dokładnym badaniem pozwalającym na ocenę morfologiczną płuc i innych narządów klatki piersiowej. Tomografia komputerowa nie jest przydatna w rozpoznawaniu astmy. Jest badaniem wykluczającym, czyli jej wykonanie może być konieczne u wybranych pacjentów w celu wykluczenia niektórych chorób.

Nie jest to również badanie wykonywane jako jedno z pierwszych. Może być wskazane u chorych ze zmianami widocznymi na zdjęciu przeglądowym klatki piersiowej jako kolejny etap w diagnostyce.

Wyróżniamy m.in. tomografię komputerową o wysokiej rozdzielczości (high resolution computed tomography – HRCT), tomografię komputerową z podaniem środka cieniującego („kontrastu”) oraz tomografię w algorytmie zatorowości płucnej.


Ryc. TK - techniki badania (TRWR, okno płucne, śródpiersiowe i kostne)

HRCT służy do dokładnej oceny miąższu płuc. Jest wykorzystywana w diagnostyce chorób śródmiąższowych oraz do oceny nasilenia rozedmy płuc. Nie wymaga podania środka cieniującego. Środek cieniujący (popularnie nazywany „kontrastem”) to podawana dożylnie substancja, która ułatwia dokładną ocenę badanego narządu. Zawartość środka cieniującego we krwi powoduje, że naczynia krwionośne i bogato ukrwione narządy są lepiej widoczne Niestety, jego podanie (jak większości leków) wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych – reakcji nadwrażliwości oraz upośledzenia czynności nerek. Ryzyko to nie jest duże i zależy od rodzaju stosowanego środka.

Tomografia komputerowa z podaniem środka cieniującego służy do oceny zmian (np. guzów, nacieków) zlokalizowanych w płucu, ścianie i innych strukturach klatki piersiowej. Podania środka cieniującego jest związane z pewnym ryzykiem działań niepożądanych. Jeżeli kiedykolwiek wystąpiły problemy po podaniu środka cieniującego podczas badania radiologicznego, koniecznie należy poinformować o tym lekarza kierującego na badanie.

Tomografia w algorytmie zatorowości płucnej – służy do diagnostyki zatorowości płucnej. Również wymaga podania środka cieniującego.

Na badanie z użyciem środka cieniującego należy się zgłosić na czczo (należy zażyć leki przyjmowane codziennie, ale nie wolno nic jeść). Wyniki tomografii odbiera się zwykle po 1—3 dniach.

Zobacz także:

Data utworzenia: 11.08.2009
Udostępnij:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
    Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
  • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
    Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies