Czy można uchronić dziecko przed astmą?

Czy można uchronić dziecko przed astmą?Oceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Czy można uchronić dziecko przed astmą?

Dostępne dane z badań naukowych nie pozwalają udzielić prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wydaje się, że obecnie nie ma skutecznych metod zapobiegania astmie. Istnieją jednak zalecenia, których przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka.


Co warto zrobić?

 • unikać tytoniu
  Szkodliwy wpływ palenia tytoniu na zdrowie – potwierdzony w licznych badaniach naukowych – jest powszechnie znany. Niestety, ta wiedza nie przekłada się na zmniejszenie odsetka osób palących, który w naszym społeczeństwie wciąż jest alarmująco wysoki (blisko 30%). Palenie w czasie ciąży szkodzi nie tylko matce, ale przede wszystkim rozwijającemu się w jej macicy dziecku. Hamuje rozwój płuc dziecka i zwiększa ryzyko alergii i astmy. Również palenie po urodzeniu szkodliwie wpływa na rozwój płuc dziecka i zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Bezwzględne unikanie narażenia na dym tytoniowy jest najlepiej udowodnioną metodą zapobiegania chorobom układu oddechowego u dzieci.

 • unikać rygorystycznych diet w czasie ciąży
  Nie ma pewnych danych naukowych wskazujących na konieczność stosowania przez kobiety w ciąży rygorystycznych diet. Wręcz przeciwnie, niedożywienie matki może mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

 • dbać o właściwą masę ciała dziecka
  Otyłość jest potwierdzonym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy. Być może niektóre substancje, których stężenie u otyłych jest większe (leptyny), wpływają na ryzyko rozwoju choroby.

 • unikać narażenia na alergeny
  Ten problem był przedmiotem wielu badań. Niestety, ich wyniki nie są jednoznaczne. Unikanie narażenia na alergeny karaluchów i roztoczy prawdopodobnie zmniejsza ryzyko rozwoju uczulenia. Dane dotyczące alergenów psa i kota są sprzeczne – wyniki niektórych badań wskazują, że kontakt z tymi zwierzętami może zmniejszać ryzyko rozwoju alergii i astmy, inne – wprost przeciwnie – wskazują na zwiększone ryzyko uczulenia. Na podstawie dotychczas dostępnych danych nie można zalecić konkretnego postępowania.

 • karmić piersią
  W porównaniu ze stosowaniem niektórych pokarmów sztucznych, karmienie piersią może zmniejszać ryzyko niektórych chorób układu oddechowego.
  Dowiedz się więcej o zaletach karmienia piersią.

Data utworzenia: 11.02.2010
Data aktualizacji: 01.08.2017
Czy można uchronić dziecko przed astmą?Oceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • justyna mankowska
   2017-01-22 21:04
   moje dziecko 3 letnie gdy dostala obsturacyjnego zapalenia oskrzeli a za niedlugim czasem ksztusiec kaszle suchym kaszel i to na padowo zazwyczaj rano czasem wieczorem i jak sie zmenczy ma alergie na mleko krowie mam obawy ze moze miec astme a ten kaszel napadowy jest silny doprowadza do wymiotow i jest duszancyodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies