Czy moje dziecko ma astmę?

Czy moje dziecko ma astmę?Oceń:
(4.67/5 z 6 ocen)
Czy moje dziecko ma astmę?

Objawy astmy mają charakter napadowy. Pojawiają się w ciągu dnia, często po wysiłku, lub po kontakcie z alergenem. Mogą też pojawić się nad ranem, budząc dziecko.

Typowe objawy to:

  • świszczący oddech
  • suchy kaszel
  • duszność i uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Niekiedy objawy występują wyłącznie po wysiłku, zwykle od kilku do kilkunastu minut po jego zakończeniu. Czasami napad zaczyna się suchym kaszlem, który nasila się stopniowo, prowadząc do duszności.

Zwykle napady samoistnie ustępują po kilku lub kilkunastu minutach. lek Inhalacja leku rozkurczającego oskrzela (zazwyczaj szybko działający β2-mimetyk)najczęściej prowadzi do ustąpienia napadu.

Silnemu napadowi astmy towarzyszy przyspieszenie oddechu i czynności serca, trudności w mówieniu (dziecko zwykle siedzi podparte na rękach) – w takiej sytuacji, jeżeli nie pomagają inhalacje β2-mimetyku, należy szybko wezwać pogotowie.

Na rozpoznanie astmy wskazuje nawrotowość objawów, ich występowanie w godzinach porannych i po wysiłku fizycznym, jak również reakcja na alergeny, np. pyłki traw lub drzew, kontakt z kotem albo pierzem. Astmie u dzieci często towarzyszą inne choroby o podłożu atopowym (nieżyt nosa, zapalenie spojówek), które nasilają się np. w okresie pylenia roślin, na których pyłki chory jest uczulony. U niektórych dzieci objawy występują wyłącznie po wysiłku fizycznym.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza?

Objawy astmy u małego dziecka są trudne do oceny, jednak szybki, świszczący oddech, zaciąganie skrzydełek nosa i przestrzeni międzyżebrowych w czasie oddechów, przerywany płacz (dziecko nie może płakać normalnie z powodu duszności) świadczą o konieczności pilnego zgłoszenia się do lekarza.

Świszczący oddech u małych dzieci

Świszczący oddech i wyżej opisane objawy duszności mogą się pojawiać w czasie infekcji dróg oddechowych u wielu dzieci, które nie chorują na astmę. Nie zawsze świadczą one jednak o rozpoznaniu astmy. Jednak niezależnie od tego, czy dziecko choruje na astmę, czy też nie, objawy takie wymagają pilnego zgłoszenia sie do lekarza. U wielu dzieci pojawiają się tylko 1–2 napady, a w późniejszym okresie życia już się nie powtarzają.

Rozpoznanie astmy u małych dzieci nie jest proste i zawsze powinno się opierać na decyzji doświadczonego lekarza.

Data utworzenia: 11.02.2010
Data aktualizacji: 01.08.2017
Czy moje dziecko ma astmę?Oceń:
(4.67/5 z 6 ocen)
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies