Czy moje dziecko ma astmę?

Czy moje dziecko ma astmę?Oceń:
(4.50/5 z 4 ocen)
Czy moje dziecko ma astmę?

Objawy astmy mają charakter napadowy. Pojawiają się w ciągu dnia, często po wysiłku, lub po kontakcie z alergenem, albo nad ranem, budząc dziecko.

Typowe objawy to:

  • świszczący oddech
  • suchy kaszel
  • duszność i uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Niekiedy objawy występują wyłącznie po wysiłku, zwykle kilka do kilkunastu minut po jego zakończeniu. Czasami napad zaczyna się suchym kaszlem, który stopniowo nasila się, prowadząc do duszności.

Zwykle napady ustępują samoistnie, po kilku/kilkunastu minutach. Inhalacja leku rozkurczającego oskrzela (zwykle jest to szybko działający ß2-mimetyk) najczęściej prowadzi do ustąpienia napadu.

Silnemu napadowi towarzyszy przyspieszenie oddechu i czynności serca, trudności w mówieniu (dziecko zwykle siedzi podparte na rękach) – w takiej sytuacji, jeżeli nie pomagają inhalacje ß2-mimetyku, należy szybko wezwać pogotowie.

Za astmą przemawia nawrotowość objawów, ich występowanie w godzinach porannych i po wysiłku fizycznym, jak również reakcja na alergeny np. pyłki traw lub drzew, kontakt z kotem albo pierzem. Astmie u dzieci często towarzyszą inne choroby o podłożu atopowym (nieżyt nosa, zapalenie spojówek), które nasilają się np. w okresie pylenia roślin, na których pyłki chory jest uczulony. Natomiast u  niektórych dzieci objawy występują wyłącznie po wysiłku fizycznym.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza?

Objawy astmy u małego dziecka są trudniejsze do oceny, jednak szybki, świszczący oddech, zaciąganie skrzydełek nosa i przestrzeni międzyżebrowych w czasie oddechów, przerywany płacz (dziecko nie może płakać normalnie z powodu duszności) świadczą o konieczności pilnego kontaktu z  lekarzem.

Świszczący oddech u małych dzieci

U wielu dzieci, które nie chorują na astmę, w czasie infekcji dróg oddechowych może pojawiać się świszczący oddech i wyżej już opisane objawy duszności. Nie zawsze świadczą one jednak o rozpoznaniu astmy. Niezależnie od tego, czy dziecko choruje na astmę czy też nie, objawy takie wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. U wielu dzieci pojawiają się tylko 1-2 takie napady, a w późniejszym okresie życia maluch nie ma już żadnych objawów astmy.

Warto pamiętać, że rozpoznanie astmy u małych dzieci nie jest proste i powinno być zawsze oparte na decyzji doświadczonego lekarza.


Dziecko z astmą w szkole i przedszkolu - poradnik dla rodziców i opiekunów [PDF]

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej - seria publikacji na temat chorób przewlekłych u dzieci

Data utworzenia: 11.02.2010
Udostępnij:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
    Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
  • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
    Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies