Poród i karmienie piersią a astma

Poród i karmienie piersią a astmaOceń:
Poród i karmienie piersią a astma

Poród

Poród jest na pewno stresującym wydarzeniem dla młodych rodziców. Natomiast jeżeli przyszła mama choruje na astmę, zgłaszając się do szpitala powinna niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Jeżeli poród odbędzie się drogą cięcia cesarskiego, należy powiedzieć o swojej astmie również anestezjologowi, który będzie prowadził znieczulenie. Jeżeli w ostatnim czasie przyjmowałaś glikokortykosteroidy doustne (np. Encorton, Encortolon, Metypred), powiedz o tym lekarzowi. Udając się do szpitala, zabierz ze sobą całą dokumentacje medyczną. Pamiętaj też o zabraniu stosowanych leków.

Karmienie piersią

Astma ani stosowane leczenie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. U chorych na astmę, podobnie jak i u kobiet bez tej choroby, karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia małego dziecka. Wykazano, że karmienie piersią, w porównaniu z karmieniem niektórymi rodzajami pokarmów sztucznych, może zmniejszać ryzyko uczulenia u dziecka. Karmienie dziecka w pierwszym okresie jego życia wyłącznie piersią może ponadto zmniejszać u niego ryzyko rozwoju astmy.

Data aktualizacji: 9.06.2017

Data utworzenia: 04.02.2010
Udostępnij:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
    Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
  • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
    Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies