Astma: co to znaczy?

Astma: co to znaczy?Oceń:
(3.50/5 z 4 ocen)
Astma: co to znaczy?

Oficjalna, medyczna definicja astmy jest dość skomplikowana, przeznaczona dla lekarzy. Ale – wbrew pozorom – jest ona bardzo przydatna dla chorych i warto ją poznać dokładniej – poniżej wyjaśniamy jej znaczenie słowo po słowie.

Definicja

Astma jest heterogenną chorobą, zwykle charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych i występowaniem takich objawów, jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, o zmiennej częstości i nasileniu, związanych z rożnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Wyjaśnienie

Przyczyny astmy

W pierwszym zdaniu wyjaśniono przyczynę choroby. Astma to proces zapalny (zapalenie) toczący się w drogach oddechowych. Zapalenie dotyczy przede wszystkim oskrzeli, czyli „przewodów” doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. To właśnie stanowi o istocie choroby. Objawy astmy utrudniają życie i leczenie ich ma duże znaczenie. Jednak dopiero usunięcie przyczyny choroby, jaką jest proces zapalny, zapewnia kontrolę astmy i ustąpienie objawów. Ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ leki hamujące proces zapalny (nazywane lekami kontrolującymi chorobę) trzeba przyjmować stale, regularnie, niezależnie od nasilenia objawów astmy.

Zobacz także: Proces zapalny w oskrzelach

Objawy

W dalszej części definicji znajduje się opis typowych objawów astmy. Większość chorych zna je aż nazbyt dobrze. Napadom duszności i kaszlu często towarzyszy świszczący oddech oraz uczucie ściskania w klatce piersiowej. Nie u wszystkich chorych występują wszystkie objawy, niekiedy zdarza się, że kaszel jest jedynym objawem astmy (tzw. wariant kaszlowy astmy). Objawy pojawiają się po wysiłku, podczas zdenerwowania, po kontakcie z alergenem (alergeny roztoczy zawarte w kurzu, alergeny kota i inne) i w wielu innych sytuacjach. Najczęściej napady astmy występują w nocy i nad ranem, jednak są chorzy na astmę, którzy nigdy nie mieli napadów nocnych. Warto podkreślić, że u większości chorych można uzyskać kontrolę (opanowanie) choroby, czyli stan, w którym objawy praktycznie nie występują i nie przeszkadzają w codziennym życiu i pracy.

Zobacz także: Objawy astmy

Utrudnienie wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe

Ostatnia część definicji mówi o utrudnieniu wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe (tzw. obturacji oskrzeli) spowodowanego ich zwężeniem. Można je dokładnie ocenić za pomocą spirometrii, a w mniej dokładny, ale prostszy sposób - za pomocą pomiaru PEF.

Zwężenie oskrzeli jest spowodowane nadmiernym skurczem mięśni oskrzeli, a także obecnością śluzu w oskrzelach i obrzękiem ich ścian. To właśnie zwężenie oskrzeli powoduje duszność. Przepływ powietrza przez oskrzela jest wówczas utrudniony i żeby oddychać normalnie, mięśnie wykonują większy wysiłek, który chory odczuwa jako duszność. Przepływ powietrza przez zwężone oskrzela powoduje gwiżdżące i świszczące dźwięki, które lekarz może wybadać, osłuchując płuca. Niekiedy te dźwięki są tak głośne, że słyszy je sam chory. Zwężenie oskrzeli powoduje również uczucie ściskania w klatce piersiowej. Zwiększona ilość śluzu w oskrzelach oraz obrzęk ściany oskrzeli powodują kaszel.

Ważne, aby zapamiętać, że u podłoża astmy leży stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, który można skutecznie leczyć i osiągnąć kontrolę astmy.

Aktualizacja: 31.05.2017

Data utworzenia: 21.07.2009
Udostępnij:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Tygrysiak
   2017-02-10 15:51
   Najlepszym sposobem na uleczenie alergii jest zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza z alergenów, drobnoustrojów i roztoczy ze strony www.airvitai.pl, który dodatkowo nawilża je JODEM i kilkoma innymi mikroelementami niezbędnymi do prawidłowej pracy organizmu. Jod bardzo często stosowany jest w leczeniu alergii i astmy, przynosi on niewyobrażalne korzyści. Znam kilka osób które wyleczyły ASTMĘ! takimi urządzeniami i suplementacją JODEM.odpowiedz
  • horsz@wp.pl
   2017-01-04 20:44
   ...miałem już kilka ostrych napadów astmy , a własciewie nie wiadomo czego gdyż badąc pod kontrolą pulmonologiczną CM UJ na ul Skawińskiej w Krakowie od 12.12. 2011 r i kilku pobytach w szpitalu , ciagle zmieniajacy sie lekarze w przyszpitalnej przychodni co jakis czas stwierdzają inne schorzenie to POChP, to astma oskrzelowa , etc i do tego z róznym stopniem schorzenia ...kontrola przeszło połroczna w czasie polega na szybkiej spirometrii , połowicznym obsłuchaniem i przepisaniem tych samych leków od lat ...co to za doktorzy nauk medycznych , ba nawet profesorowie ? czy pacjenta w poradni traktuje się jak utrudnienire w pracy biegajac z poradni na oddział..??? nikt dotychczas nie powiedział mi dokładnie na co choruję , nawet po miesięcznym pobycie na CM UJ na Skawińskiej nie iwem dotychczas na co choruję ..jedno banalne stwierdzenie >> astma niewiadomwgo pochodzenia , a za pół roku nastepne stwierdzenie >>COChP stan cięzki , a ja finkcjonuję prawie normalnie ..czy to dom wariatów , czy CM UJ...???odpowiedz
  • lekarz
   2016-03-15 11:54
   astma jest powazna chorobaodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Podejrzenie astmy zawodowej - czy mogę dalej pracować?
  Odkąd zacząłem nową pracę mam duszności. Przypuszczam, że jestem uczulony na któryś z surowców i dlatego na pewno wybiorę się do alergologa. Bardzo zależy mi na tej pracy, co powinienem zrobić?
 • Leczenie astmy u kobiet ciężarnych
  Czy istnieją dowody na skutki niedotlenienia płodu w czasie ciąży? Wiem, że niekontrolowana astma oskrzelowa może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Moja astma wymknęła się spod kontroli i mój lekarz alergolog powiedział, że już może być za późno.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies