Co to jest alergia?

Co to jest alergia?
Fot. SXC.hu

Choroby alergiczne są szeroko rozpowszechnione. W krajach wysoko rozwiniętych występują one u około 30% populacji.

Definicja

Uczulenie, inaczej alergia (z gr. allos - inny + ergos - reakcja), polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące w środowisku obce dla organizmu substancje, określane jako alergeny, które w normalnych warunkach powinien on ignorować. U osób zdrowych substancje te nie powodują żadnych dolegliwości, natomiast u osób uczulonych są przyczyną szeregu nieprzyjemnych, a niekiedy nawet groźnych dla zdrowia reakcji.

W reakcjach alergicznych uczestniczy układ odpornościowy, na który składają się między innymi komórki: granulocyty kwasochłonne, mastocyty i limfocyty, a także przeciwciała, w tym immunoglobuliny klasy E (IgE).

Alergia to reakcja nabyta. Oznacza to, że pojawia się tylko po kontakcie z czynnikiem wywołującym, czyli alergenem, i tylko wtedy gdy komórki układu immunologicznego nauczyły się go rozpoznawać. Kolejny kontakt z alergenem wywołuje gwałtowną reakcję , w przebiegu której dochodzi do uwalniania histaminy, substancji odpowiedzialnej za znaczną część objawów związanych z alergią. W niektórych przypadkach uczulenie rozwija się po kilkakrotnym kontakcie z alergenem, w innych powstaje po latach powtarzającego się narażenia na określony czynnik.

Ilu jest alergików?

Choroby alergiczne są szeroko rozpowszechnione. W krajach wysoko rozwiniętych różnego rodzaju alergie występują u około 30% populacji. Szacuje się, że na alergiczny nieżyt nosa choruje ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Skłonność do rozwoju alergii jest uwarunkowana genetycznie. Jeżeli choroby alergiczne występują u obojga rodziców, ryzyko zachorowania u dziecka sięga 50-70%, a jeśli choruje jedno z rodziców lub rodzeństwo, ryzyko to wynosi 20-40%.

Objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku. Można jednak wykazać pewną zależność między wiekiem a rodzajem choroby. Alergie pokarmowe ujawniają się najczęściej w wieku niemowlęcym, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek i astma atopowa u dzieci i nastolatków, a pokrzywki i uczulenia na jady owadów błonkoskrzydłych u osób dorosłych.

Najczęstsze choroby alergiczne

Data utworzenia: 04.02.2010
Data aktualizacji: 20.06.2017
Co to jest alergia?Oceń:
(3.67/5 z 3 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • jan Białkowski
      2017-04-17 19:20
      mam ,świąd skury zaczerwienienie skury , grudki które są nasączone jasnym płynem, bardz mnie to swędzi , teraz dolna część nóg ikry strasznieswędza asz pieką są rozpalone, w pahwinah mnie swędzi dy smaruuje to asz pali tak swędziwnocy wwstaje zimne okłady zwody robię to mi mija. najbardziej to swędzi dolna część nóg teraz plecy , ramiona,części ciała o mięśnionepachwiny ,podpachami, lecze się u dermatologów ale poprawy brak , ja to widzę że to jest Alergia skury --pokarmowajadłem trzy miesiące te zupki Hińskie z makaronembardzo je polubiłem, może stres miałem przykre zdażenie życiowe jestem cały czas spięty - zablokowany bardzo jestem pobudliwy ,nerwowy się stałemtak od czerwca tamtego roku wdodatku lecze się na nadciśnienie, okulistycznie ,laryngologicznie. urologicznie w domu to mam aptekę a tak się cieszyłem jak pujde na emeryture to będzie laba atutaj płacz i zgżytanie czteroma zębami to też proszę opomoc i radę za co już serdecznie dziękuje dziś jest drugi dzień świąt a ja jestem w domu i cierpie smarue się i suchą śline połykam jeszcze raz serdeczne dzięki . a oto mój namiar tel. 501123338 i E.mail janbialkowski@op.plodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania